Francja, wino i sztuka

francja--lazurowe-wybrzee.jpg

5 powodów, aby zamieszkać na Lazurowym Wybrzeżu.

 1. Dużo wolniejsze tempo życia, w stosunku do tego, które znamy na co dzień w Polsce.
 2. Wspaniały klimat pozwoli nam na korzystanie z nadmorskich atrakcji przez cały rok.
 3. Kuchnia francuska jest po prostu wyśmienita.
 4. Będziesz się rozkoszować różnorodnością krajobrazu od pięknych plaż i klifów, po górskie serpentyny i wspaniałe widoki.
 5. Niezliczona ilość miejsc przepełnionych duchem kultury twórców artystycznych.

Styl życia na południu Francji

Ciekawe jest to, że chyba wbrew stereotypom, jako cudzoziemcy, na Lazurowym Wybrzeżu doświadczymy ogromnie dużo życzliwości od lokalnych mieszkańców. Wszyscy są sympatyczni i oferują swoją pomoc. Może właśnie dlatego mieszkanie tu jest po prostu przyjemne. Specyfika tego miejsca powoduje, że jesteśmy bezpieczni i tak się tam czujemy.

cafejka1.jpg
Kiedy mieszkasz na Lazurowym Wybrzeżu czas przestaje mieć tak duże znaczenie. W każdej chwil możesz zatrzymać się w jednej z wielu kafejek przy filiżance aromatycznej kawy lub lampce wybornego czerwonego wina. Uprawianie sportów nie nastręcza większych trudności, od tych związanych z latem i wodą, po sporty zimowe. Pola golfowe, korty tenisowe, przystanie jachtowe i miejsca, do których można popłynąć – to wszystko sprawia, że nie będziesz się nudzić.
p1282445.jpg
p1282535.jpg

Dla miłośników wycieczek, szczególnie górskich, dla przykładu Prowansja oferuje górskie miasteczka i domy, gdzie Picasso czy inni artyści niegdyś tworzący na tych terenach, zostawili po sobie cale mnóstwo śladów. Na spacerze na ulicy, będziesz, ot tak po prostu, ocierać się o gwiazdy filmu czy sportu.

Francuskie menu

Kuchnia francuska jest elegancka i czasami wyrafinowana. Na co dzień jednak Francuzi jadają dania lekkie, których przyrządzenie zajmuje niewiele czasu. Francja słynie przede wszystkim z bogatego wyboru croissantów, bagietek, sera i wyśmienitych win. Żabie udka i ślimaki nie stanowią jej podstawy. Tak naprawdę jest nią staranny dobór świeżych składników: warzyw, ryb i innych owoców morza oraz przypraw, z których najbardziej charakterystyczne to: cebula, cząber, estragon, anyż, rozmaryn i gałka muszkatołowa. Wszystko można kupić na lokalnym targu, najlepiej w Antibes. Dania podawane są wraz z wybornym francuskim winem.

Ciekawostki o Francji

 • We Francji znajduje się ponad 40 tysięcy zamków, pałaców i dworów.
 • Francji produkuje się około 400 rodzajów sera.
 • To w tym kraju wynaleziono: łódź podwodną, spadochron, balon, kalkulator.
 • Między godziną 12.30 a 14.30 jest czas przerwy w pracy, w tym czasie nieczynne są nawet urzędy i sklepy.
 • Na powitanie Francuzi całują się w policzki, zazwyczaj 2 lub 4 razy, zależnie od regionu.
 • Francuski jest językiem urzędowym w 29 krajach świata i trzecim najczęściej studiowanym językiem na świecie.
 • Z Francji pochodzi „Prima aprilis”.
 • Wezwanie pomocy; mayday pochodzi z francuskiego m’aidez.
 • Rekord prędkości maksymalnej pojazdu szynowego ustanowił w 2017 roku TGV:574,8 km/h.
 • Biała suknia ślubna pochodzi z XV-wiecznej Francji.

Miejsca do zamieszkania?

Lazurowe Wybrzeże obfituje w niezwykle ciekawe miejsca, przepiękne nieruchomości a ich różnorodność powoduje, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

menton-lemon-3165435_640.jpg

Menton
Zacznijmy od wschodnich krańców wybrzeża. Menton słynie z urzekających plaż oraz nieskażonej kiczem tradycyjnej zabudowy. Znane jest z uprawy cytryn a szczególnie święta cytrusów obchodzonego zimą od ponad 80 lat. W miasteczku, a dokładnie w parku Biovès (les Jardins Biovès) powstają wtedy monstrualnych rozmiarów cytrusowe rzeźby. Na ulicach organizowane są cytrusowe parady.

Nicea
Nicea jest stolicą Lazurowego Wybrzeża, i szczyci się 320 słonecznymi dniami w roku. Zabudowa porównywalna z paryską, pełna jest eleganckich kamienic, apartamentów na sprzedaż.
Plaża w Nicei, ciągnie się przez 6 km wzdłuż całego miasta. Dla dzieci dostępny jest park fontann rozciągający się na olbrzymim terenie. Na północy Nicei znajdują się wzgórza skąd rozciągają się przepiękne widoki na miasto i morze.

nice-1265935.jpg
nice-1468233.jpg

25 minut jazdy na południowy zachód od Nicei leży Antibes. To małe miasteczko , a szczególnie jego stara część położona nad samym brzegiem morza jest wyjątkowo malownicza.

Antibes działa przede wszystkim na zmysły smaku. Nikt się tu nie spieszy, a życie toczy się w pobliżu pięknego prowansalskiego targu owocowo – warzywnego, najsłynniejszego we Francji.

p12824142.jpg

Nieopodal znajduje się budynek w którym przez kilka miesięcy tworzył Pablo Picasso. Wyjeżdżając zostawił miastu wiele swoich dzieł, które dziś można oglądać w muzeum o jego nazwie.

W Antibes jest też okazały port jachtowy, największy na wybrzeżu z przystanią miliarderów, gdzie największe jachty świata mogą zacumować bezpośrednio przy kei. Panują tu wspaniałe warunki do uprawiania żeglarstwa, a lokalny klub żeglarski regularnie organizuje Regaty.

p3213934.jpg

Właściciele tych statków posiadają swoje wille na pobliskim  Cap d’Antibes. To też idealne miejsce na wymarzony dom, piękny apartament czy na słoneczną wędrówkę, ponieważ większą część półwyspu można obejść malowniczą nadmorską ścieżką.

dsc04612.jpg
p1282550.jpg
W niewielkiej odległości od Antibes (akurat na jednodniową wycieczkę), ukryte są w górach miasteczka, przyklejone do skał, gdzie swoje atelier prowadzi wielu współczesnych artystów. Spacer wąskimi uliczkami Saint Paul de Vence, lunch w lokalnej restauracji, podziwianie widoków, zaglądanie do atelier artystów, to wspaniałe wrażenia z każdego z tych miejsc.
p1282552.jpg

Cannes
Cannes, niegdyś mała wioska rybacka, po odkryciu przez arystokracje zmieniła się w miejsce gdzie swoje rezydencje maja najznakomitsi tego świata.

Przy głównym bulwarze La Croisette znajdują się jedne z najdroższych hoteli ze słynnym Carlton – InterContinental odwiedzanym przez gwiazdy filmowe, które można spotkać tu na każdym kroku.

cannes.jpg

Rejony wokół Grasse
Na północ od Cannes  znajdziesz tereny gdzie jest uprawiana lawenda, podstawowy składnik wielu lekarstw i kosmetyków. To co zobaczysz to fiolet po horyzont!

lavender-1478111_640.jpg

 

Saint-Tropez
Miasto znane z filmów z Louis de Funès posiada najpiękniejsze plaże w Prowansji, wliczając te dla naturystów: plage de l’Escalet. Samo Saint Tropez jest raczej drogie i uznane jako kurort dla bogatych.

 

 

boats-1821108.jpg

Infrastruktura drogowa na południowym wybrzeżu
Poruszanie się samochodem po Lazurowym Wybrzeżu jest łatwe. Główną autostradą A8 można dojechać z lotnisk w Nicei, czy Marsylii, do wszystkich nadmorskich miejscowości. Dla nie posiadających winiety, system opłat jest prosty i zautomatyzowany, zarówno dla płatności kartą jak róznież gotówką.
Jeśli nie chcemy płacić za przejazd, alternatywnie dostępna jest duża sieć lokalnych dróg prowadzących wzdłuż wybrzeża lub przez góry, gdzie widoki wynagrodzą nam wielokrotnie nadłożoną drogę i czas.

Rynek nieruchomości
Oferta nieruchomości we Francji obfituje w obiekty od stylowych apartamentów, przez domki na wsi, aż do wielkich rezydencji. Rynek nieruchomości, zarówno w Paryżu jak i na południu Francji jest jednym z najbardziej stabilnych, nie poddaje się łatwo kryzysom i zmianom koniunktury. Dlatego też inwestowanie w nieruchomości jest relatywnie bezpieczne i w długiej perspektywie korzystne finansowo. Stosunkowo wysokie ceny, rekompensowane są przez możliwość wynajęcia posiadanej nieruchomości, szczególnie w sezonie, za pokaźne kwoty. Nieustanny popyt kreowany przez inwestorów z różnych zakątków świata i z bogatszych krajów Europy, pozwala na zbycie nieruchomości w relatywnie krótkim czasie. Na Lazurowym Wybrzeżu, bardziej niż w innych miejscach południowej Europy występują duże różnice cenowe związane wyłącznie z lokalizacją. Oznacza to, że przy odpowiednim podejściu można tam nabyć apartament,  czy dom w cenie „dla milionerów”, ale również w takiej, która nie odbiega swoim poziomem od cen w Hiszpanii, czy Portugalii.

11.jpg

Zakup nieruchomości
Nieruchomość we Francji możesz nabyć na podobnych zasadach jak Francuzi i nie musisz tam mieszkać. Również uzyskanie kredytu jest relatywnie proste, przy założeniu, że udział własny wyniesie minimum 50% wartości nieruchomości. Formalności, po złożeniu wymaganej przez bank dokumentacji, nie powinny przekroczyć okresu 2 tygodni, a splata kredytu może być rozłożona na maksymalnie 15 lat. Raty nie mogą przekraczać 1/3 dochodów kredytobiorcy.

Zalecane jest posiadanie własnego prawnika, który komunikuje się w języku kupującego i pomoże zrozumieć wszystkie aspekty prawne i techniczne związane z nieruchomością.

Fakt, że Polska i Francja są w UE powoduje brak ograniczeń co do posiadania rachunków i dokonywania przelewów finansowych między tymi krajami. Transakcje zakupu są przeprowadzane w biurze notarialnym i uznane za bezpieczne.

Zakup nieruchomości rozłożony jest na dwa etapy, umowę przedwstępną oraz akt notarialny. Płatności dokonywane przez sprzedającego w pierwszej kolejności trafiają na konto notariusza i dopiero po spełnieniu wszystkich warunków przez obie strony przekazywane są odpowiednio: sprzedającemu, urzędom pobierającym podatki oraz agencji pośrednictwa. Należy podkreślić ze prawo francuskie w obrocie nieruchomościami faworyzuje kupującego. W umowie przedwstępnej mogą być zawarte okresy ochronne dla kupującego, które pozwalają na rezygnacje z transakcji bez ponoszenia kosztów, np. w przypadku nie uzyskania kredytu bankowego.

Na zakończenie
Rozpoczynając poszukiwania  własnego „drugiego domu”, zaplanuj dokładnie jaką wiedzę powinieneś posiąść, jakie czynności powinieneś wykonać, aby Twoja decyzja miała solidne uzasadnienie. Kiedy już staniesz się „szczęśliwym posiadaczem”, mieszkanie na francuskim wybrzeżu dostarczy Ci wiele pozytywnych doznań i z racji relatywnie krótkiego czasu podróży z Polski (nieco ponad 2 godziny) pozwoli Ci na korzystanie z niego bez większych ograniczeń.

plenfrdeptrues