Hiszpania, słońce i morze

calella-818129_1920-panorama.jpg

Dlaczego powinieneś zamieszkać w Hiszpanii?

Dla Polaka klimat hiszpański to spora odmienność. Słońce i temperatury nastrajają pozytywnie do życia. Na twarzy pojawia się uśmiech. Towarzyszy nam wrażenie, że wakacje trwają cały rok. Hiszpanie żyją chwilą 1 obecną, doceniają wspólne posiłki z rodziną, nie martwią się przyszłością.

Mając Hiszpana za sąsiada na pewno szybko się z nim zaprzyjaźnisz. Społeczność w Hiszpanii jest jak jedna duża rodzina. I nie martw się że jeszcze nie znasz ich języka. Nauczenie się jego podstaw jest relatywnie łatwe, a kiedy to zrobisz zostaniesz przyjęty do tej wielkiej rodziny. Hiszpania rozpieści twoje podniebienie. Świeże owoce, warzywa, ryby, wino oraz oliwa z oliwek, to najlepsze z najlepszych produktów.

Lot z Polski do Hiszpanii to niecałe 3 godziny.

 

Jak spędzisz czas w Hiszpanii?

Hiszpania z 44 miejscami wpisanymi na światową listę UNESCO jest prawdziwym rajem dla miłośników zwiedzania.

ronda-2154601_640.jpg

Plaże i woda, zróżnicowana linia brzegowa to idealne warunki zarówno do relaksu jak i uprawiania sportów wodnych. Narty wodne kitesurfing
i windsurfing,  nurkowanie i żeglarstwo, wszystko to jest dostępne w większości miejsc.

Prawdziwe życie w Hiszpanii zaczyna się wieczorem i kończy nad ranem. Restauracje to nieodzowny element stylu życia w Hiszpanii. Duże miasta takie jak Barcelona czy Madryt nie śpią nigdy. Powszechną atrakcją są pokazy tańca flamenco, którego ojczyzną jest Andaluzja.

Hiszpańska kuchnia

Przyrządzając hiszpańskie danie używa się dużo przypraw. Wszystko jest aromatyczne, pachnące tymiankiem, bazylią, pietruszką, cebulą i czosnkiem. Ciekawostką jest fakt, że Hiszpanie nie jedzą pikantnych potraw, za wyjątkiem uwielbianych przez wszystkich, patatas bravas, czyli pokrojonych w kostkę usmażonych ziemniaków, które są podawane z pikantnym czerwonym sosem, nierzadko podawanym jako danie główne.

Flagową potrawą Galicyjską jako owoce morza są pulpo a la gallega, czyli gotowana ośmiornica z papryką, solą morską, na oliwie z oliwek podawana z  drobno krojonymi ziemniakami.

Najbardziej charakterystyczny produkt hiszpański, to odzwierciedlająca lokalną  kuchnię soczysta szynka iberyjska. Jest dobra o każdej porze dnia. Na drugie śniadanie - jako tapas, na obiad - jako pierwsze danie, wieczorem jako świetna przystawka do wina, piwa. 

W Walencji będziesz miał okazje skosztować najlepszej paelli składającej się z dwóch głównych składników: kurczaka i królika, ale przyrządzanej też i z owocami morza. podawanej na metalowej patelni.

Ciekawostki.

  • Hiszpania dostarcza ponad 40% światowej produkcji oliwek.
  • La Tomatinato - święto, które polega na obrzucaniu się nawzajem pomidorami.
  • Prawdziwe nazwisko Pabla Picasso brzmi: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso.
  • Długość linii brzegowej Hiszpanii wynosi prawie 8000 km, dla porównania linia brzegowa Francji wynosi 3200 km.
  • Budowa Kościoła Sagrada Familia w Barcelonie trwa już 130 lat i ma się zakończyć za kolejne 8.
  • Hiszpania jest największym producentem bananów w Europie.
  • Gwizdanie na kobietę idącą ulicą jest uważane w Hiszpanii za komplement.
  • Piwo z nalewaka podaje się w hiszpańskich barach w szklankach o pojemności 250 ml, aby zawsze pić dobrze schłodzone.

 

  • Za najpopularniejszy sport w Hiszpanii uznaje się piłkę nożną oraz corridę, czyli walkę byków.
bulls-2341110.jpg

Gdzie zamieszkać

Śródziemnomorskie wybrzeże Hiszpanii to kilka regionów o różnej przyrodzie i różnych kulturach. Katalonia z Barcelona, Walencja w tym Alicante, Murcja i Andaluzja.

Na północ od Barcelony - Costa Brava czyli Dzikie Wybrzeże, zachwyca w swojej północnej części romantycznymi zatokami z turkusowoniebieską wodą, a w południowej, zwanej Costa del Maresme, pięknymi piaszczystymi plażam i gajami piniowymi. To idealne miejsca żeby kupić jakąś nieruchomość w Hiszpanii. Co jest charakterystyczne, to prawie każda willa, apartament, dom, położona w górzystym terenie posiada widok na morze.  
almeria-2820395_640.jpg
spain-2769294_640.jpg

Sama Barcelona olśniewa przede wszystkim bogactwem architektury i sztuki różnych epok, jak również różnorodnością życia kulturalnego, szczególnie po zachodzie słońca.

gaudi-1908484.jpg

Walencja to urokliwe miasto, trzecie co do wielkości w Hiszpanii, znane jako miasto sztuki i nauki, pełne niezwykłych zabytków, ale też nowoczesnej architektury i pięknych nieruchomości.

city-of-arts-and-sciences-220738_1280.jpg

Alicante to popularne miejsce na mapie polskich turystów wybierających śródziemnomorskie rejony hiszpańskiego Lewantu. Zlokalizowane jest w jednym z najbardziej słonecznych regionów wybrzeża hiszpańskiego (320 do 350 słonecznych dni w roku). Miasteczka tego regionu emanują, spokojem, ożywiając się nocą, kiedy to otwierane są bary i tawerny, a z ich wnętrz wydobywa się głośna muzyka. Nagle ulice stają się wyjątkowo gwarne.

gran-alacnt-p1070452.jpg

Jedno z ciekawszych miejsc to Benidorm – Las Vegas Hiszpani z drapaczami chmur położonymi tuż przy plaży. W górach powyżej miasta mieszczą się osiedla domów
i luksusowe wille.

benidorm-855573.jpg

Malaga słynie ze znanych mieszkańców. To właśnie tutaj urodził się malarz Pablo Picasso. Na południe od Malagi zaczyna się długi ciąg kurortów wakacyjnych, takich jak słynna Marbella, Torremolinos, czy Fuengirola. Przyroda w Andaluzji, będąca już pod wpływem pobliskiego Atlatyku, to dużo więcej zieleni, w porównaniu z centralną częścią wybrzeża.

andaluzja.jpg
alhambra-1285842_1280.jpg

Infrastruktura drogowa

Dotacje unijne i polityka rozwoju kraju spowodowały, że infrastruktura drogowa w Hiszpanii jest wprost rewelacyjna i wiele innych krajów Europejskich może o takiej tylko pomarzyć. Same autostrady są bardzo wysokiej jakości. Autostrada AP7 biegnie od Francji do Portugalii, łącząc wszystkie słynne hiszpańskie wybrzeża.

Rynek nieruchomości

Hiszpanie podobnie jak mieszkańcy innych krajów europejskich musieli zmierzyć się z kryzysem na rynku nieruchomości w latach w latach 2009-2013, ponosząc poważne straty.

Po kryzysie państwo wprowadziło dużą ilość regulacji i zabezpieczeń zarówno finansowych jak i architektonicznych. Wprowadzono obowiązkowe standardy jakości oraz odsunięto nową zabudowę od linii brzegowej.

Aktualnie ceny mieszkań w niektórych częściach kraju nie odbiegają znacznie od cen za metr kwadratowy nieruchomości w większym polskim mieście. Hiszpański rynek nieruchomości jest bardzo zróżnicowany z dużym wyborem bardzo ciekawych ofert nieruchomości. Zainteresowaniem cieszą się popularne lokalizacje wzdłuż całego wybrzeża od Katalonii po Costa de Sol. Sprzyja temu przede wszystkim rosnące zainteresowanie inwestorów zagranicznych, w tym w szczególności mieszkańców krajów Unii Europejskiej położonych na jej północnych krańcach.

nieruchomosci.jpg

Zakup nieruchomości

Dzięki przynależności to Unijnego rynku zakup nieruchomości w Hiszpanii nie wiąże się już z nadmiernymi biurokratycznymi procedurami.

Niezależnie od ułatwień i deklaracji sprzedającego obcokrajowcy powinni zawsze skorzystać z usług prawnika mówiącego w ich języku.
Taka osoba, oprócz poprowadzenia „za rękę” po przez niezbędne procedury znacznie zwiększy bezpieczeństwo transakcji zakupu.

Należy pamiętać, ze standardy w budownictwie hiszpańskim przeszły po kryzysie z lat 2008-2013 ogromna rewolucje, dlatego też zakup nieruchomości
„z drugiej ręki” szczególnie tych wybudowanych przed kryzysem jest tym bardziej ryzykowny.

Banki hiszpańskie udzielają obcokrajowcom kredytów hipotecznych, w zależności od lokalizacji i standardu dostarczanego przez dewelopera.

Istotną cecha rynku nieruchomości jest podawanie w ogłoszeniach cen nie zawierających podatku oraz innych opłat około transakcyjnych.

home-3109593_640.jpg
willa-render-1477041_1280.jpg

Ważna informacja

Hiszpania to wspaniale miejsce do zamieszkania, ale decyzja o wyborze właściwego obiektu jest bardzo trudna. Mnogość a szczególnie różnorodność ofert z nieruchomościami powoduje, że możemy być zagubieni w rozważaniach.

Takie decyzje wymagają czasu, poznania specyfiki rynku i nabrania przekonania, że nasz wybór jest rozważny i w efekcie da nam dużo satysfakcji.

plenfrdeptrues