Portugalia, którą polubisz

cascais-portugal-1083696.jpg

Dzisiejsza Portugalia to nowoczesny kraj europejski z ogromnym potencjałem gospodarczym, który jak magnes przyciąga inwestorów z Europy i świata oferując atrakcyjne warunki dla lokaty kapitału  (np. na rynku nieruchomości) oraz obsługę na najwyższym poziomie.

W Portugalii poziom przestępczości jest niezwykle niski, a w sondażu przeprowadzonym przez ONZ i Gallup Lizbonę uznano za najbezpieczniejszą stolicę w Unii Europejskiej.

Dlaczego Drugi Dom, a może z czasem Pierwszy?

Życie w Portugalii jest inne niż w wielu pozostałych krajach Europy. Płynie wolniej i jest wypełnione towarzyskimi spotkaniami. Portugalczycy są z natury bardzo pogodni prowadząc wydawałoby się beztroski styl życia. Czerpią przyjemności z doskonałej kuchni, dobrego wina i spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Rozkoszy dopełnia naturalne piękno przyrody.

Piękne piaszczyste plaże, łagodny klimat, najwięcej dni słonecznych w roku w Europie powodują, że coraz więcej mieszkańców Europy rozważa Portugalię, jako idealne miejsce dla własnego „drugiego domu”, do wykorzystania szczególnie podczas chłodniejszych okresów w roku, ale też jako miejsce do przeprowadzki po zakończeniu pracy zawodowej. Inni robią to jeszcze wcześniej, jako że wiele zawodów pozwalana na prace zdalną.

Lot z Polski do Portugali zajmuje około 4 godziny.

beach-1543789.jpg

Co robić w Portugalii?

Oprócz zwiedzania niezliczonej ilości miejsc historycznych oraz zażywania kąpieli słonecznych i morskich na wspaniałych plażach, oprócz górskich wycieczek i rozkoszy dla podniebienia serwowanych przez portugalską kuchnię, kraj ten dostarcza dużo innych atrakcji.

Portugalia jest rajem dla miłośników golfa. Infrastruktura została ostatnio wzbogacona o luksusowe ośrodki, na najwyższym światowym standardzie, z bardzo korzystną relacją ceny do jakości.

Inne sporty, takie jak np. tenis, czy sporty wodne, są szeroko rozpowszechnione i dostępne w większości miejsc.

Żeglarze powinni zawinąć koniecznie na portugalskie wyspy.

Dla amatorów sportów zimowych czekają doskonale przygotowane stoki narciarskie na północy Portugalii.

Dla amatorów mocnych wrażeń w Portugalii, podobnie jak w Hiszpanii, popularną rozrywką są walki, czy gonitwy byków.

golf-398014_1280.jpg
portugal-2392321.jpg

Najbardziej rozpowszechniony produkt portugalskiej kuchni to Bacalhau. Są to płaty solonego, suszonego dorsza, którego Portugalczycy potrafią przyrządzać „na 365” różnych sposobów. Każdy region ma swoje własne specjalności Bacalhau.

Codziennością są owoce morza, takie jak krewetki, homary i sardynki, zwłaszcza grillowane.

cod-1221347_640.png
sardines-907775_640.jpg

Wszędzie można zamówić bardzo sycące zupy, takie jak bulion z warzyw, czy zupę czosnkową z chlebem i gotowanym jajkiem.

Najbardziej znana to zupa Caldo Verde, składająca się z puree z ziemniaków, zielonej kapusty galicyjskiej oraz oliwy z oliwek.

Nie zapomnijmy o słynnych deserach takich jak babeczki. Pastéis de Belém", zwane też Pasteis de Nata, oraz portugalskich winach, których wybór tutaj jest olbrzymi.

Płacąc za rachunek będziemy mile zaskoczeni zupełnie normalnymi, dla Polaka cenami.

pastel-de-natal-753586_1280.jpg

Ciekawostki o Portugalii

Portugalia nie zmieniła swoich granic od 1139 roku, co powoduje, że jest najstarszym, pod tym względem, państwem w Europie.

 • Płaca minimalna w Portugalii wynosi nieco poniżej 600 €, a średnia krajowa na rękę to 1000 € miesięcznie (dane z 2014 roku).
 • Pomimo działającej sygnalizacji świetlnej na ulicach miast, większość pieszych jej nie przestrzega. Co ciekawe kierowcy, nie rzadko mając zielone światło, ustępują im drogi.
 • Telewizja w Portugalii emituje wszystkie filmy z oryginalną ścieżką dźwiękową; i napisami. Angielski jest powszechnie znanym językiem w Portugalii. 
 • W Portugalii nadal dosyć często można spotkać na ulicy pucybutów, zarówno w dużych jak i mniejszych miastach.
 • Większość Portugalczyków to osoby niezwykle uczynne. Prosząc o pomoc Portugalczyka zawsze można liczyć na jego ofiarność.
 • Oryginalnymi dekoracjami wielu budynków są Azulejos, czyli szkliwione płytki ceramiczne, pokrywające ściany oraz czasem sufity i podłogi. Moda na nie nadeszław XV wieku z Hiszpanii, gdzie ozdoby te rozpowszechniły się dzięki sztuce islamu, a używa się ich nawet do oznaczenia nazw ulic.
 • Portugalskie kawiarnie, otwarte są już od samego rana. Wielu Portugalczyków ma w zwyczaju jadać w nich śniadania i podwieczorki.
lisbon-1427451_640.jpg
augusta-street-1739258_640.jpg
 • Portugalczycy nie należą do osób punktualnych, wręcz przeciwnie. Spóźnianie się na umówione spotkanie pół godziny bądź nawet godzinę jest rzeczą normalną. Nie wypada także przychodzić zbyt wcześnie. Gospodarz spotkania w swoim domu, zazwyczaj liczy się ze spóźnieniem gości, dlatego najczęściej o umówionej godzinie sam nie jest gotowy na rozpoczęcie przyjęcia.
 • Przylądek Cabo da Roca jest najdalej wysuniętym na zachód punktem lądu stałego Europy.
 • Internet w Portugalii jest wszędzie i wszędzie jest darmowy.
 • Portugalia należy do czołowych producentów korka, co daje odpowiednio 50% produkcji światowej.
 • Podanie ręki na powitanie jest gestem wykonywanym głównie przez mężczyzn. Kobiety, czy dzieci witają się głównie dwukrotnym pocałunkiem - dotyczy to także starszego pokolenia mężczyzn.
 • W anegdotach portugalskich, jeśli występują w nich trzej rywalizujący cudzoziemcy, to zawsze są to: Portugalczyk, Francuz i Anglik.
reef-3280523_1280.jpg

Gdzie zamieszkać?Wskazówką może być to jak mieszkańcy czterech dużych miast Portugalii żartują mówiąc, że „w Bradze się modlą, w Porto pracują, w Coimbrze studiują, a w Lizbonie żyją”.

Na północnym zachodzie, w pobliżu miasta Porto, gdzie podczas trwającej tydzień fiesty przy okazji obchodów „nocy świętojańskiej”, wszyscy tańczą na ulicach i uczestniczą w słynnej „bitwie na (plastykowe) młotki”.

Porto to miasto rozłożone na granitowym wzgórzu Penaventosa, posiada niepowtarzalny klimat. Budynki zdobione błękitnymi płytkami, strome brukowane uliczki, sznury prania rozwieszone między okiennicami starych kamienic, porośnięte bluszczem kontury rozsypujących się budynków i zabytkowe tramwaje, których pierwowzory pochodziły z Ameryki.

Zakamarki poszczególnych dzielnic można odkrywać w nieskończoność, gubiąc się w kolejnych zaułkach. Zadziwiający jest fakt, że w drugim co do wielkości portugalskim mieście panuje tak kameralna atmosfera.

Wino porto nie jest wytwarzane w samym Porto, nierozłącznie związane jest jednak ono z historią miasta i przyczyniło się do jego rozwoju. Słynny alkohol powstaje w winnicach na obszarze regionu Alto Douro, w dolinach rzeki Douro i jej dopływów, gdzie panuje klimat sprzyjający uprawie winorośli.

.
2619397.jpg
railway-station-2574902_640.jpg

W centralnej części, w pobliżu Aveiro - portugalskiej Wenecji, znanego z położenia nad kanałami, pływają kolorowe łodzie z wysoko zadartymi czubami.

aveiro-402629_640.jpg
aveiro-17867901.jpg
W pobliżu Lizbony, która ma swój niepowtarzalny klimat i charakter. Pełna słońca, uroku, palety smaków, kolorów, zabytków i niezwykle pogodnych mieszkańców. W niektórych restauracjach stolicy możemy posłuchać tradycyjnych muzyki „fado”, dawnych pieśni melancholijnych wykonywanych przez solistę w towarzystwie dwóch gitar.
abril-1865553_b.jpg
bicycle-1838972_1280.jpg
lisbon-3388354_640.jpg

Algavre – słoneczny, najbardziej popularny pośród polskich turystów południowy fragment kraju, jest znany miedzy innymi ze wspaniałych klifów w Lagos, oraz raju dla miłośników golfa.

wydmy-portugalia-sky-3139952_640.jpg
portugal-3270064_6401.jpg

Infrastruktura drogowa

Polityka władz w ostatnim okresie regulująca dopuszczalną gęstość zabudowy oraz solidnie zaplanowana siatka dróg i autostrad zdecydowanie ułatwiają codzienne funkcjonowanie oraz poruszanie się po całej Portugalii.

Rynek nieruchomości

Obecnie można w Portugalii kupić niemal wszystko. Oprócz oferty domów i mieszkań, na sprzedaż wystawiono najlepsze posiadłości ziemskie, winnice wraz z liniami produkcyjnymi, pałace, centra handlowe, biurowce, czy nawet stadiony piłkarskie. Dostępne są całe przedsięwzięcia turystyczne – obiekty z hotelami, polami golfowymi, willami i całą infrastrukturą. Wiele z oferowanych kurortów dysponuje zatwierdzonymi projektami rozwoju, które nie mogły być zrealizowanie przez dotychczasowych właścicieli ze względu na brak środków.

Oferta jest praktycznie nieograniczona i na tyle urozmaicona, że z powodzeniem może być skierowana do każdego, bez względu na zasobność portfela, czy cel inwestycji. Portugalski rynek nieruchomości charakteryzuje się dostępem do wysokiej jakości obiektów oraz stosunkowo stabilnym poziomem cen.

Dla inwestorów pochodzących zarówno z dojrzałych jak i ze wschodzących rynków, Portugalia jest atrakcyjną lokalizacją do zakupu domu wakacyjnego z możliwością bezpiecznej, długofalowej inwestycji. Zakup nieruchomości w kurortach nadmorskich, czy w pobliżu pól golfowych może dostarczyć dodatkowych dochodów z tytuły ich wynajmu.

Zachętą dla obywateli Unii Europejskiej, do inwestowania w nieruchomości na terenie Portugalii są istniejące od 2009 przepisy dotyczące rozliczania dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości we własnym kraju.

small-house-274481_1280.jpg
95a7fc92df0c3928ecbf395c8305401d-view-slideshow.jpg

Zakup nieruchomości

Nieruchomość w Portugalii może kupić każdy mieszkaniec Unii Europejskiej bez zbędnych formalności, a uzyskanie indywidualnego numeru podatkowego jest bardzo proste.

Jak każdy kraj Portugalia ma swoja własną specyfikę w kwestiach podatkowych oraz prawnych, np. istnieje tu system kwalifikacji ziemi. Może to spowodować ograniczenia w budowaniu czy nawet przebudowie nabytych nieruchomości.

Zalecane jest skorzystanie z usług prawnika posiadającego kwalifikacje i numer „cedula”.

Warto również wspomnieć, że z uwagi na fakt wysokiego zinformatyzowania wielu procedur w Portugalii, zakup nieruchomości jest procesem relatywnie bezpiecznym. Umowa sprzedaży jest rejestrowana elektronicznie w księdze wieczystej natychmiast po jej zawarciu.

808b573fd20b4875518e14d9e243bb2d-view-slideshow.jpg

Ważna informacja

Pewnego dnia możesz zacząć myśleć o swoim „drugim domu” w kraju cieplejszym niż Polska, być może z czasem stanie się on twoim „Pierwszym domem” .

Zdobądź niezbędną na wiedzę aby twoje decyzje były zarówno uzasadnione ekonomicznie jak i bezpieczne i dały Ci szczęście z posiadania i z korzystania z tego co sobie wymarzyłeś.

plenfrdeptrues